Vse supercelice poletja 2022 v Goriških brdih
Dobrodošli spet! Res je trajalo in ne le to, naša spletna stran je še vedno v dokaj slabem stanju. Veliko je bilo težav z njo, a počasi jo bomo spet…
Vinarstvo, varstvo rastlin, amaterske vremenske postaje, ekstremni vremenski pojavi
Dobrodošli spet! Res je trajalo in ne le to, naša spletna stran je še vedno v dokaj slabem stanju. Veliko je bilo težav z njo, a počasi jo bomo spet…
Dragi ljubitelji vina in vremena, ponovno pozdravljeni! Dolgo časa se nismo brali na teh straneh, vzrok je bil nekoliko banalen, nekoliko pa posledica stanja interneta v dandanašnjih časih. Verjamem, da…
Toča postaja spet vse pogostejša spremljevalka kmetijstva. Ker je aktivna zaščita pred njo na obširnih vinogradniških površinah praktično nemogoča, ali vsaj tehnično zahtevna, se je potrebno soočati s posledicami in predvsem…
Januar je bil letos marec. No, skoraj marec, temperaturno gledano. Bil je zagotovo med najtoplejšimi januarji v zgodovini meritev temperature. Na vremenski postaji Enomarket Kojsko v Goriških brdih je s…
Nova rastna sezona se hitro bliža in z njo ponoven boj z eno najnevarnejših bolezni v naših vinogradih, pepelovko vinske trte, oziroma oidijem vinske trte (Uncinula necator). V Primorskih vinogradih se…
V Sloveniji v okviru Slovenskega meteorološkega foruma potekajo meritve temperatur v mraziščih Alp in Dinaridov. V Zahodni Sloveniji takih meritev doslej ni bilo veliko, oziroma so bile omejene na mrazišča…
Z vstopom v leto 2018 smo na vremenski postaji Enomarket Kojsko pričeli osmo leto neprekinjenih meritev meteoroloških spremenljivk. Postaja je v dobri kondiciji in skrbi za točne in vseskozi dostopne…
Lokalna vremenska zanimivost, ki jo bomo obravnavali v tej objavi se navezuje na prihodnje članke, ki bodo govorili o mraziščih. Za le ta je značilen nočni nastanek temperaturnega obrata, ko…
Avgust je bil doslej do briških vinogradnikov neprizanesljiv. Hudi vročinski valovi so povzročali ožige grozdja in se končevali z izrazitimi hladnimi frontami, ki so prinesle točo. Najhuje je bilo 06/08/2017,…
Obdobja vročega vremena letošnje poletje pogosto pretrgajo hladne fronte, ki prinesejo prepotrebno osvežitev in skrbijo za primerno namočenost tal. V nasprotju z Dolenjsko, kjer suša letos močno pritiska, smo v…
Letošnji junij je med najtoplejšimi v zadnjem desetletju. Vročinski val med 16. in 24. junijem sicer severni Primorski ni prinesel rekordnih temperatur, zaradi zelo visoke zračne vlage. Na vremenski postaji…
Šesti dan v juniju je dodobra zalil žejne briške griče. Največ padavin smo si obetali v večernih urah, ob prehodu hladne fronte, popoldne pa smo trepetali pred točo iz predfrontalnih…
Zgodnji razvoj vegetacije je spričo toplih zim in predvsem mesecev marcev v zadnjih letih postal že kar nekaj običajnega. Pozno spomladanski prodori polarnih zračnih mas v aprilu in celo maju…
Po zelo toplem začetku pomladi smo v drugi polovici aprila dobili pozebo, o kateri bomo kmalu bolj obširno pisali tudi na naši strani. Prehladno spomladansko vreme se nadaljuje še v…
Kateri je najbolj aprilski mesec od vseh? To je mesec maj! Tako bi lahko na kratko povzeli splošen vtis po letošnjem mesecu maju. Če smo aprila imeli zmerno toplo pomladansko…
Pregovorno muhast in spremenljiv mesec je tokrat povsem upravičil svojo slavo. Prvi dve dekadi sta sicer bili nadpovprečno topli, a brez zelo visokih dnevnih temperatur. Dežja je bilo malo, nekaj…
Pet let je v meteorološkem smislu kratka doba, a hkrati za lastnika amaterske vremenske postaje čas, ko se že lahko prične igrati s statistiko meteoroloških spremenljivk. Vremenska postaja Enomarket Kojsko…
Začetek prvega pomladnega meseca je bil še nekoliko muhast s pogostimi padavinami in razmeroma nizko mejo sneženja, nato pa je sledilo dolgo suho obdobje s prevladujočo burjo in razmeroma nizkimi…
Vnos tujerodnih organizmov v Slovenijo se v zadnjih desetletjih eksponentno povečuje. V zadnji dekadi (2001 – 2010) je bilo zabeleženih 60 novih tujerodnih fitofagnih vrst insektov in pršic. To je…
Zadnji čas, da na hitro povemo nekaj besed o letošnjem februarju ter nato skušamo ugotoviti, kakšno zimo smo imeli letos na Primorskem. Prestopnega februarja 2016 si bomo zagotovo zapomnili po…
HLADNA STABILIZACIJA OSNOVNIH VIN ZA PENINE Hladna stabilizacija osnovnih vin za penine je nujna! Nastanek vinskega kamna v steklenici v, oziroma po sekundarni fermentaciji vodi do prekomernega penjenja in s…
SOLI VINSKE KISLINE V MOŠTU IN VINU Vinska kislina je pri pH vina ob prisotnosti K+ in Ca2+ kationov zasoljena v petih oblikah (Ribereau-Gayon, 2006): Kalijev hidrogentartrat (KTH), ki je…
Organske kisline prispevajo k sestavi, stabilnosti in organoleptičnim lastnostim vin. Povečujejo mikrobiološko ter fizikalno kemično stabilnost vin. Glavne organske kisline v grozdju in moštu so L(+)-vinska kislina, L(-)-jabolčna kislina in…
Po dolgem času dodajamo nekaj statičnih podatkov iz vremenskih postaj Kojsko, Korada in Dolgi Laz. Vremenska postaja Enomarket Kojsko je vstopila v šesto leto neprekinjenega delovanja, medtem ko si na preostalih…
Začetek julija je našim krajem prinesel nov vročinski val s temperaturami vse tja do 36°C in predvsem izjemno visoko zračno vlažnostjo, ki je še povečevala občutek vročine. Temperature rosišča so…
Meteorološko poletje je letos že takoj na začetku udarilo z vso silo. Prevlada anticiklona v prvi dekadi junija nad zahodnim Sredozemljem in srednjo Evropo (slika levo) nam je prinesla prvi vročinski val v…
Rje se na čebulnicah pojavljajo povsod, kjer le te rastejo. Povzročajo znatno škodo na čebuli (Allium cepa), poru (A. porrum), česnu (A. sativum) ter drobnjaku (A. schoenoprasum). Med ostalimi gostitelji…
Bolšice (Hemiptera: Psylloidea) so majhna skupina fitofagnih žuželk, ki se prehranjujejo z rastlinskim sokom. Navadno se hranijo le na enem gostitelju. Danes so razporejene v šest družin, ena manjših je Homotomidae,…
Letošnja nevihtna sezona se v Furlaniji in na Goriškem kar ni hotela začeti. Če izvzamemo nočno točonosno ‘elevated’ supercelico 7. maja, ki je iz Furlanije prinesla točo v Soško dolino,…
Poskus je opravljal g. Ivan Žežlina iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica v letu 2014 v vinogradu biotehniške šole Nova Gorica v Marku pri Šempetru pri Gorici. V vinogradu sta…
Čeprav april in maj veljata za pomladna meseca, krajše epizode zime v tem času niso neobičajne. Prodori hladnega polarnega zraka s severa sicer v nižine ne prinašajo več snega, oziroma…
Fotograf Danijel Konjedic: ESTETIKA NARAVNE KATASTROFE Narava je umetnik, katerega vsaka stvaritev je edinstvena, neponovljiva. Človek ima neznansko srečo, saj je edino bitje, ki lahko dinamično lepoto naravene le užije,…
Nestabilno vreme nad našimi kraji se nadaljuje. Po nekaj dneh zmernega dežja in šibkejših ploh, se je 29. aprila v višinah ponovno nekoliko ohladilo, kar je povzročilo več nestabilnosti in ugodnejše pogoje za…
Pogled na vremensko sliko 14. aprila nam je razkril zanimivo situacijo s postavitvijo zračnih mas, kakršnih smo bolj vajeni pozimi. Anticiklonalna blokada Atlantika ter globok prodor polarnega zraka iz severne…
V letu 2013 so vinogradniki, ki so vključeni v ekološko pridelavo, imeli težave z dostopnostjo nekaterih sredstev za varstvo rastlin, saj ta preprosto niso bila na voljo v zadostnih količinah.…