Tako kot nas je prva dekada februarja presenetila z ekstremno visokimi temperaturami, tako je prva dekada aprila ponovila vajo. Temperature so podirale vse rekorde za to obdobje. Kot vidimo na karti, se je nad naše kraje razširil azorski anticiklon, ki je prinašal ekstremno topel zrak iz subtropskega pasu.
O poletni vročini so pričali tako podatki iz vremenskih postaj, kot tudi vertikalne sondaže, ki so postavile ničto izotermo celo nad 3000 m.n.v. Amaterske vremenske postaje na S Primorskem so zabeležile 09/04/2011 naslednje maksimalne dnevne temperature:
Goriška Brda:
- Biljana: 29,6°C
- Kojsko: 28,2°C
- Neblo: 29,8°C
- Nova Gorica: 29,3°C
Ob tem naj dodamo, da je ARSO za Novo Gorico poročal o 30°C. V italjanskem Vidmu (Udine) so izmerili 30,2°C, v Milanu celo 32°C. Zelo toplo je bilo tudi na večjih nadmorskih višinah. Naša vremenska postaja na Koradi (812 m) je tega dne izmerila 26°C, še bolj zanimiva pa je bila minimalna temperatura zjutraj, ki ni padla pod 16°C.
Graf gibanja temperatur v začetku aprila na AVP Enomarket Kojsko v Goriških Brdih:
Že naslednji dan 10/04/2011 je zapihal severni veter, na Primorskem burja in znižal temeperature za kakih 8°C, saj smo na ta dan izmerili temepraturne maksimume le pri 22°C.
Dodano: Poročilo o ekstremnih temperaturah v začetku aprila 2011 Agencije za okolje RS.
Zanimivo vremensko dogajanje je obetal torek 12/04/2011, ko se je zgodil prehod hladne fronte s severa. Fronta nas je prešla v večernih urah, na Primorskem smo zabeležili prvi nevihtni dan.Na spodnji karti vidimo prihod hladnega zraka iz severa:
Okoli 20:00 po našem času smo opazili prvo bliskanje v Z Sloveniji. Strele so bile presenetljivo razmeroma pogoste (okoli 1/minuto). Pojavljale so se tako CG (cloud to ground), kot tudi razelektritve v oblaku. Eno takih sem uspel fotografirati v Goriških Brdih (pogled čez Števerjan proti Krasu). Na žalost zaradi sramotno slabe pripravljenosti fotografa v nalivu ni bilo možno doseči kaj več:
Slika razelektritev (Biltzortung.org):
Radarska slika padavin ob prehodu fronte:
Prehod fronte je bil bliskovit, saj so padavine zelo hitro ponehale (v Goriških Brdih že okoli 23:00). Zapihala je burja. Količine dežja po postajah so tako precej nizke. Poglejmo si nekaj vrednosti, kot so jih namerile amaterske in agrometeorološke vremenske postaje na S Primorskem:
Goriška Brda:
- Biljana: 4,3 mm (amaterska)
- Kojsko: 4,8 mm (amaterska)
- Korada: 5,6 mm (amaterska)
- Kozana: 3,0 mm (agro)
- Neblo: 4,2 mm (amaterska)
- Šlovrenc: 3,8 mm (agro)
- Vipolže: 3,6 mm (agro)
- Višnjevik: 6,2 mm (agro)
Soška dolina in Banjška planota:
- Nova Gorica: 6,2 mm (amaterska)
- Paljevo: 6,0 mm (amaterska)
- Gorenje Polje: 6,8 mm (amaterska)
- Ravna pri Ligu: 7,0 mm (amaterska)
- Levpa: 8,4 mm (amaterska)
- Okroglo (Kal nad Kanalom): 10,9 mm (amaterska)
- Dol pri Čepovanu: 6,9 mm (amaterska)
- Tolmin: 3,4 mm (amaterska)
- Bovec: 5,1 mm (amaterska)
Viri podatkov:
Dobro napisano.
Glede na napoved do konca tedna, je možen scenarij kot lansko leto, ko je par močnejših ploh u tem cajtu, ko je cvetenje enih sort sadja precej bujno, bi se lahko cvetenje usujlo in s tem precej zmanjšalo pridelek… Slana pa mislim, da pr nas ni verjetna, razn v nekaterih izpostavljenih krajih, kjer pa ne bo povzročila škode.
Vse kaže, da je mraz naredil škodo na vinski trti že v začetku zime, posledice pa so vidne šele sedaj. Bom več o tem napisal v naslednjih dneh. Stay tuned.;)