Letošnje poletje je bilo zelo skromno s padavinami. Na Primorskem je zadnji konkreten dež padel ob začetku druge dekade meseca junija, ki pa je s seboj prinesel tudi točo in škodo na kmetijskih površinah. Slednja se je še stopnjevala s poletno sušo, zato so pridelki na vseh pomembnih vinogradniških, sadjarskih in oljkarskih območjih na Primorskem precej prizadeti. Dolgo pričakovan dež je prišel 26. avgusta in prekinil vročino v drugi polovici avgusta, ko smo marsikje beležili temperature preko 38°C.
Prizemna hladna fronta nas je dosegla v jutranjih urah, energije v ozračju je bilo malo. Nekaj neviht je nastalo le na hribovitem območju zahodne Slovenije, kjer je padlo do okoli 10 mm dežja. V Goriških Brdih je zjutraj zgolj nekoliko namočilo tla, saj so postaje beležile samo nekaj nad 5 mm padavin. Nekaj neviht se je vseeno pojavilo tudi na obali in Krasu, kjer je v močnih nalivih padlo okoli 10 mm dežja.
Sinoptična situacija 26/08/2012 ob 12z:
Radarska slika jutranjih neviht nad Z Slovenijo:
Marko Korošec (Weather-Photos.NET) je ob eni od jutranjih neviht ujel izjemen trenutek, ko je strela udarila v anteno mobilne telefonije:
Po prehodu fronte je zapihala burja, padavine so ponehale. V poznih popoldanskih urah nas je dosegla hladna fronta z ohladitvijo v višinah, kar je vodilo do nastanka nevihtne linije, ki je počasi potovala proti jugovzhodu. Ob 1000 J/kg CAPE-a in 30 vozlih DLS-ja, so se pojavljale močnejše nevihte, med njimi tudi supercelične. Ena od njih je potovala severno od Udin in naprej proti Čedadu, kjer je dosegla hribe in oslabela. Okoli 17:10 je nastala nova supercelica severnozahodno od Krmina in kmalu prešla v linearno multicelico ter kot takšna dosegla Goriška Brda.
V močnih nalivih je padlo med 25 in 35 mm dežja. Vremenske postaje v Goriških Brdih so zabeležile sledeče jakosti nalivov:
- Neblo: 213,4 mm/h
- Biljana: 126,0 mm/h
- Kojsko: 113,0 mm/h
Radarska slika:
Druga močna celica v tej liniji, ki jo na zgornji radarski sliki vidimo pri Pordenone-ju, je kasneje dosegla severni Jadran. Nad morjem je bilo energije precej več, okoli 2500 J/kg. Nevihta se je močno okrepila, nastala je masivna supercelica, ki je potovala proti slovenski in hrvaški obali. Iz okolice Umaga so poročali o močnih downburstih ter toči, ki je naredila ogromno škode na kmetijskih pridelkih. Veliko je bilo poročil o izruvanih drevesih, poškodovanih avtomobilih in drugi gmotni škodi.
Radarska slika supercelice v Tržaškem zalivu:
Fotografije supercelice nad Tržaškim zalivom:
Amaterske vremenske postaje na območju Primorske so v celotnem poslabšanju zabeležile naslednje količine padavin:
- Zatolmin (Soška dolina): 51,8 mm
- Ravna pri Ligu (Kanalski Kolovrat): 49,8 mm
- Dutovlje (Kras): 42,8 mm
- Neblo (Goriška Brda): 40,4 mm
- Gorenje Polje (Soška dolina): 39,0 mm
- Deskle (Soška dolina): 38,1 mm
- Biljana (Goriška Brda): 34,8 mm
- Korada (Kanalski Kolovrat): 32,8 mm
- Kojsko (Goriška Brda): 32,0 mm
- Okroglo (Kal nad Kanalom): 28,5 mm
- Nova Gorica: 18,6 mm
- Sela na Krasu (Goriški Kras): 12,0 mm
Viri:
- ZAMG Avstrija
- Osmer FVG
- Marko Korošec – Weather-Photos.net
- Geostik
- Vremenske postaje na WineAndWeather.net